Poradniki

Potrzebujesz odpowiedzi, masz pytania? Zawsze służymy pomocą! Poniżej znajduje się lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.

Odbiór przesyłki

Data dodania 21-05-2014

Osoby, które po raz pierwszy dokonują zakupów w Internecie nękane są przez wiele wątpliwości. Przede wszystkim obawiają się, że wyłożą pieniądze, nieuczciwy sprzedawca ulotni się z gotówką, a one zostaną bez przesyłki i z nieco uboższym portfelem. Aby ograniczyć ich wątpliwości, które mogłyby powstrzymać ich od sfinalizowania zakupu, nadawcy przesyłek (przykładowo sklepy internetowe) często umożliwiają Klinetom skorzystanie z opcji dodatkowej, jaką jest usługa „za pobraniem”, często pojawiającym się jej synonimem jest COD (z ang. Cash on delivery).

COD, czyli CO?

Schemat przesyłki za pobraniem jest bardzo prosty. Kurier dostarcza przesyłkę do Odbiorcy. Ten nim ją otworzy musi potwierdzić jej odbiór i uregulować płatność. Sprawdzić zawartość przesyłki może dopiero po dokonaniu tego potwierdzenia, nie wcześniej. Opcją dla tych, którzy nie chcą  kupować przysłowiowego "kota w worku" może być usługa „Sprawdzenie zawartości”, na razie jednak tylko Poczta Polska wprowadziła tę bardzo użyteczne dla klienta udogodnienie. Oczywiście otwarcie przesyłki jest możliwe lub nawet konieczne w momencie, kiedy zauważymy, że opakowanie, w który przesyłka została dostarczona, jest uszkodzone. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że zawartość również może być zniszczona. Następnie kurier przyjmuje opłatę, którą później rozlicza w firmie, ta zaś ma obowiązek przesłać ją w określonym przedziale czasowym Nadawcy – przelewem na konto bankowe, bądź też przekazem pocztowym. Przy tej drugiej opcji należy jednak pamiętać, że Poczta pobiera opłatę za przekaz, która to zostanie odliczona od pobranej kwoty.

 

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?

Należy wyraźnie podkreślić, że nie we wszystkich firmach kurierskich usługa COD jest dostępna dla Klientów indywidualnych, czyli takich, którzy nie mają podpisanej umowy z operatorem kurierskim. Jeśli więc chcesz coś nadać, ale nie prowadzisz własnej działalności gospodarczej, nie masz umowy z firmą kurierską, nie będziesz mógł skorzystać z usługi Przesyłki za Pobraniem. 

TYLKO Klienci z podpisaną umową – UPS, GLS Poland, DPD Polska, TNT Express Poland, K-EX,

TAKŻE Klienci indywidulani – DHL Express, Siódemka, OPEK, Pocztex. 

ILE TRZEBA ZAPŁACIĆ?

Każda firma kurierska posiada swój taryfikator dotyczący tzw. usług dodatkowych. Naliczanie ich odbywa się na parę sposobów. Należy zaznaczyć, iż firma GLS Poland, która usługę za pobraniem świadczy tylko dla Klinetów z umową, ustala wysokość opłaty dodatkowej indywidualnie każdemu Klinetowi, w zależności od ilości wysyłanych paczek. Istotnym parametrem jest także maksymalna wartość pobrania. Jej wysokość waha się od 2,5 tys złotych dla Klinetów indywidualnych w firmie OPEK, do 100 000 - dla Klientów biznesowych w firmie TNT Express Poland.

Oferty miesiąca

Opinie klientów

Więcej informacji

E-płatności